Utnyttja vårt medlemskap i ABF!
Nu har samtliga Intresseföreningar slutit avtal med ABF, Arbetarnas Bildnings Förbund. ABF är Sveriges största studieförbund. ABF finns i alla landets kommuner och erbjuder studiecirklar, kurser, föreläsningar och kulturarrangemang.

Varje år deltar 630 000 deltagare i ABF:s cirkel- och kursverksamhet, nära   1 100 000 besöker våra föreläsningar och över två miljoner tar del av musik- och teaterverksamheten.

Studiecirkeln är grunden i ABF:s verksamhet. I en studiecirkel träffas man regelbundet för att studera, diskutera eller öva sig på något tillsammans. Studiecirkeln kan handla om nästan vad som helst. Man kan till exempel studera engelska, diskutera miljöfrågor, lära sig spela gitarr eller göra film.

Avtalet som slutits innebär att ni i er bostadsrättsförening får tillgång till hela ABF:s cirkel-, föreläsnings- och kulturutbud. Ni får även möjlighet till att finansiera de studier ni vill genomför i er egen förening under förutsättning att ni samarrangerar det med ABF.

Det finns två sorters studiecirklar:

1. Kamratcirkel
I kamratcirkeln så tar ledaren inget arvode och deltagarna behöver inte betala någon avgift. Då får gruppen ett stöd till studiematerial.

2. Betald cirkelledare
Det andra sättet är att ha en betald cirkelledare. Då ordnar ABF en cirkelledare. ABF fakturera bostadsrättsföreningen de faktiska kostnaderna. Kostnaderna ligger på cirka 155-200kr/cirkeltimme som är 45 minuter.

Lämpligt antal i studiecirkeln är mellan 5-9 personer. Man måste vara minst 3 personer och max 12 personer inklusive cirkelledaren. Studiecirkeln ska vara minst 9 cirkeltimmar och minst 3 träffar under minst tre timmar. och man får max vara 12 personer för att det ska vara en studiecirkel.

Ta kontakt med er regionala kontaktperson i ABF så får ni veta mer och läs mer här www.abf.se

 


Kontaktpersoner:
 

ABF Skåne
Maria Olsson
Tel. 0413-298 83
E-post: maria.olsson@abf.se

ABF Malmö 
(Malmö/Lomma/Burlöv)
Lisbeth Jönsson
Tel. 040-35 24 21
E-post lisbeth.jonsson@abf.se 

ABF Mitt Skåne 
(Staffanstorp, Kävlinge, Lund, Höör, Eslöv)
Jeanette Olsson

Tel. 046-211 80 24
E-post: jeanette.olsson@abf.se

ABF Helsingborg 
(Helsingborg)

Dan Karlsson
Tel. 042-17 64 06
E-post: dan.karlsson@abf.se
 
ABF Nordvästskåne
(Bjuv, Båstad, Höganäs, Klippan, Landskrona, Svalöv, Åstorp, Ängelholm, Örkelljunga)
Sara Eriksson
Tel. 042-590 45
E-post: sara.eriksson@abf.se

ABF Skåne Nordost
(Östra-Göinge, Bromölla, Osby, Perstorp, Kristianstad, Hässleholm)
Ulf-Peter Honoré
Tel. 044-10 03 40 
E-post: ulf-peter.honore@abf.se 

ABF Sydvästra Skåne
(Trelleborg, Svedala, Vellinge)
Yvonne Borg
Tel: 0410-482 67
E-post: yvonne.borg@abf.se

ABF Österlen
(Skurup, Sjöbo, Tomelilla, Ystad, Simrishamn)
Eva Pettersson
Tel: 0411-298 72
E-post: eva.pettersson@abf.se

ABF Hörby
(Hörby)
Jane Hansson
Tel: 0415-108 94
E-post: jane.hansson@abf.se

ABF Blekinge
(Olofström, Karlskrona, Ronneby, Karlshamn, Sölvesborg)
Åsa Cederberg
Tel. 0457-171 76
E-post: asa.cederberg@abf.se

ABF Kronoberg
(Lessebo, Markaryd, Ljungby, Älmhult)
 Jonas Gerhardsson
Tel. 0372-73 77 63 
E-post: jonas.gerhardsson@abf.se


ABF Södra Småland
(Uppvidinge, Tingsryd, Alvesta, Växjö)

Marie-Louise Gustavsson
Tel. 0470-70 35 53
E-post:
marie-louise.gustavsson@abf.se

ABF Östra Småland/Öland
(Högsby, Torsås, Mörbylånga, Hultsfred, Mönsterås, Emmaboda, Kalmar, Nybro, Oskarshamn, Västervik, Vimmerby, Borgholm) 
Dennis Sjögren
Tel:0480-490310
E-post: dennis.sjogren@abf.se